Euromarka - Strona Główna
strona główna | szukaj: Szukaj   |  mapa strony
Klub marki światowej
O konkursie
Euromarka-dobra marka
Laureaci
Fotogaleria
Relacje TV
Opinie i Gratulacje
Katalog Eurobrand
Warunki uczestnictwa
Kontakt
Patroni merytoryczni
Program Certyfikujący Marka PL

.

Klub marki światowej » Cypryjska Organizacja Turystyczna

1. Czy trudno było zbudować Markę CYPRU na Polskim rynku?
Marka Cypru budowana była w Polsce przez lata. Dzięki długiej i żmudnej pracy, liczba turystów wyjeżdżających na Cypr systematycznie rośnie. Dzięki zdecydowanej kampanii reklamowej prowadzonej na kilku płaszczyznach (outdoor, prasa, radio, Internet) docieramy do coraz większej rzeszy turystów indywidualnych jak i wyspecjalizowanych grup takich jak duże przedsiębiorstwa organizujące konferencję i wyjazdy motywacyjne, kluby sportowe czy grupy pielgrzymkowe. Dzięki prezentacjom tematycznym dla przedstawicieli powyższych firm i grup oraz organizatorów standardowych pakietów pobytowych jak i dla biur organizujących wyjazdy grupowe, stymulujemy popyt na te usługi.

2. Jak CYPR postrzegany jest na rynkach europejskich?
Cypr jest postrzegany jako kraj, w którym poziom usług turystycznych i hotelowo-gastronomicznych jest bardzo wysoki. Jest stylową, całoroczną destynacją, gdzie słońce świeci 330 dni w roku, historia sięga 10 000 tysięcy lat wstecz i odległości między miejscowościami są niewielkie. Ponadto lot z Polski trwa zaledwie około 3 godzin. W porównaniu z krajami takimi jak Turcja, Tunezja czy Egipt, wyjazdy na Cypr są nieco droższe, ale należy pamiętać, że standard usług jest nieporównywalnie wyższy. Zauważalnym jest, że w bieżącym sezonie ceny pakietów na Cypr zmalały w stosunku do roku poprzedniego. Jest to czynnik, który sprawia, że Cypr staje się miejscem jeszcze bardziej godnym zainteresowania.

3. Promocja Regionu, – na co Organizacja zwraca szczególną uwagę?
Istotą skutecznej promocji jest umiejętne zaprezentowanie Cypru jako miejsca atrakcyjnego, odpowiednio dla każdej z nisz – klientów indywidualnych, grup biznesowych, sportowych itp. Bardzo istotna jest rzetelność przekazywanych informacji – osoby zamierzające odwiedzić Cypr chcą wiedzieć jak najwięcej, dlatego Cypryjska Organizacja Turystyczna wydaje szereg bezpłatnych materiałów promocyjnych (mapki, broszury, informatory), które można otrzymać w naszej siedzibie.

4. Jakie są zalety Regionu?
Główną zaletą Cypru jest przede wszystkim jego różnorodność, pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni wyspy. Są tu zarówno piękne piaszczyste plaże, z których 39 posiada certyfikat Błękitnej Flagi świadczący o ich czystości i wysokiej jakości, nowoczesne hotele, które zaspokoją gusta najbardziej wymagających klientów, jak i wiele interesujących zabytków z różnych okresów historycznych – Cypr szczyci się ponad 10 000-letnią historią, możliwość uprawiania sportów wodnych, sportów ekstremalnych, kolarstwa, jazdy konnej i gry w golfa przez cały rok. Ogromną zaletą Cypru jest całkowite poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu – turyści nie muszą obawiać się zaczepek ze strony miejscowej ludności, która jest bardzo serdecznie i gościnnie nastawiona do przyjezdnych. Kolejną zaletą będzie idealny stan dróg, którym można poruszać się po Cyprze; szerokie, gładkie i dobrze oznakowane autostrady łączące całą wyspę sprzyjają bezpiecznej jeździe – tu warto wspomnieć, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Istotnym walorem Wyspy Afrodyty jest znakomita kuchnia – do miejscowych przysmaków należą m.in.: grillowany ser halloumi, który produkuje się wyłącznie na Cyprze, specjalnie pieczona jagnięcia kleftiko, wieprzowe lub drobiowe szaszłyczki souvlaki, czy wreszcie słynna uczta meze czyli kosztowanie wszystkich smakołyków, jakie oferuje dana tawerna czy restauracja.

5. Czy Region Cypru to również oferta dla klienta korporacyjnego?
Zdecydowanie tak. Cypr posiada wszystko, by móc zorganizować konferencję, wyjazd motywacyjny, czy jakąkolwiek inną imprezę okolicznościową dla firmy. Wyposażenie i usługi zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Nie bez przyczyny Cypr uchodzi za gwarant profesjonalizmu oraz wysokiej jakości świadczonych usług, gdzie biznes łączy się z przyjemnością.

6. Jak dużo firm skorzystało z oferty konferencyjnej, wyjazdów firmowych?
Każdego roku, ponad 600 firm z całego świata gości na Cyprze podczas rozmaitych konferencji oraz wyjazdów typu „incentive”. Coraz częściej na Cyprze goszczą przedstawiciele firm oraz wielkich koncernów z Polski.

7. Czy przedsiębiorstwo musi liczyć się z dużymi kosztami tak nietypowych wyjazdów integracyjnych, konferencyjnych?
Choć Cypr jest krajem stosunkowo drogim dla Polaków, to koszta organizacji wyjazdu motywacyjnego nie są specjalnie wysokie, zważywszy, że coraz więcej firm decyduje się na organizację konferencji bądź wyjazdów motywacyjnych w tak ekskluzywnych miejscach jak Azja, Karaiby, czy Ameryka Południowa.

8. Wyjazdy motywacyjne – czy klienci mogą liczyć na specjalną ofertę?
Cypr ma warunki wprost idealnie stworzone do organizacji tego typu imprez. Bogaty i urozmaicony program nie tylko pozostawia niezapomniane wrażenia, ale i umacnia więzi i buduje przyjaźnie. Rejsy jachtem, łowienie ośmiornic, jeep safari , czyli ekstremalne wyprawy autem terenowym w najbardziej niedostępne miejsca Cypru, pirackie noce, wizyty w cypryjskich wioskach połączone z degustacją miejscowych przysmaków – sera halloumi, czy też wina, wieczory w tawernach z muzyką na żywo. Możliwości jest ogrom, a ponad 40 wyspecjalizowanych Agencji na Cyprze jest w stanie przygotować unikalny program imprezy i dopasować go do potrzeb i wymagań firmy.

9. Najpopularniejsze miejsca Cypru

Pafos


Miasto Pafos wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Historia Pafos to tysiące lat wspaniałej przeszłości, związanej głównie z kultem bogini Afrodyty, która nieopodal wyłoniła się z morskiej piany. Jej kult przyciągał i przyciąga do dziś, wielu gości tak i z Cypru jak i z całego świata.
Dziś Pafos to wciąż rozwijające się miasto portowe. Nie należy zapominać, że w czasach rzymskich i hellenistycznych było stolicą Cypru. Oprócz śladów kultu Afrodyty, turyści odnajdą tu majestatyczne krajobrazy, skarby historii i zachwycające wioski, w których rytm życia wyznacza tradycja. Z kolei średniowieczne klasztory pozwalają odzyskać spokój i harmonię z naturą. Miejsca, które należy zobaczyć w pierwszej kolejności to:
Nieopodal Pafos, przy drodze prowadzącej z Limassol do Pafos znajduje się najsłynniejsze miejsce na Cyprze – Skała Afrodyty (Petra tou Romiou), gdzie wedle legendy narodziła się bogini miłości Afrodyta – patronka Cypru.

Larnaka


Larnaka ma silne więzi z przeszłością. W sercu nowoczesnej Larnaki znajdują się pozostałości starożytnego państwa-miasta Kition, będąc przypomnieniem jego wielkich dni. Mykeńczycy z Grecji obwarowali miasto olbrzymi murem w XII w. Wcześniej, w IX wieku, Fenicjanie utworzyli tu potężne królestwo. Kition jest miejscem urodzenia filozofa Zenona (zwanego Zenonem z Kition), założyciela Szkoły Stoików. Jest to również miejsce, do którego przybył Łazarz, aby przeżyć swoje „drugie” życie po tym, jak został wskrzeszony. W XVIII wieku Larnaka stała się handlowym centrum i siedzibą europejskich konsulatów. Zachwycająca nadmorska palmowa promenada, port i Stare Miasto przydają Larnace szczególnego charakteru. Pobliskie słone jezioro jest ulubionym miejscem odpoczynku dla tysięcy ptaków migrujących zimą, a na jego brzegu w spokojnym otoczeniu znajduje się popularne miejsce pielgrzymek muzułmańskich.
Cały rejon Larnaki ma coś do zaoferowania dla zwiedzających, włączając Choirokoitia, najstarszą neolityczną osadę na wyspie, klasztor Stavrovouni oraz sławny kościół Angeloktisti.
Będąc w Larnace nie można zmarnować wyjątkowej okazji poznania jej charakteru. Okazją do tego mogą być spacery z przewodnikiem.

Limassol (Lemesos)


Limassol to drugie co do wielkości miasto Cypru, główny port wyspy, centrum przemysłu winiarskiego, a do tego tętniący życiem nadmorski kurort. To zarówno miasto kultu religijnego jak i turystyczne centrum.
Atmosfera panująca w Limassol to niezaprzeczalnie w dużym stopniu zasługa jego pogodnych mieszkańców. To tu odbywają się co roku dwa najsłynniejsze festiwale: Karnawał „Apokreo”słynący z fantazyjnych kreacji oraz Festiwal Wina (we wrześniu), kiedy to dzięki uprzejmości plantatorów winnej latorośli wino leje się strumieniami, a także inne festyny i parady, których nikt nie zliczy.
Limassol powstało z dwóch największych osad: Amathous, która stanowiła niegdyś wschodnią część miasta oraz Kourion – w jego zachodniej części. W obu częściach prowadzone są wciąż intensywne prace wykopaliskowe. Imponujące ruiny starożytnego teatru stają się scenerią dla letnich koncertów i przedstawień teatralnych.
W średniowieczu to właśnie w Limassol słynny król Ryszard Lwie Serce poślubił księżniczkę z Navarry, która następnie została ogłoszona królową Anglii. W tym samym czasie krzyżowcy wybudowali swoje siedziby w zachodniej części miasta. Najsłynniejsza z nich to średniowieczny zamek Kolossi. To właśnie tu narodziło się słynne słodkie wino – Commandaria – najstarsza marka wina na świecie.
Obecnie Limassol jest kurortem z 10-milowym nadmorskim deptakiem, pełnym sklepów, zatłoczonych centrów handlowych, niezliczonych tawern i restauracji. Życie tętni tu w dzień i w nocy, także każdy znajdzie tu odpowiednią do swoich upodobań propozycję spędzenia czasu.
Na uwagę zwiedzających zasługuje Zamek Krzyżowców, w którym mieści się teraz Cypryjskie Muzeum Średniowiecza, oraz Muzeum Sztuki Ludowej, Miejska Galeria Sztuki i Ogrody Miejskie.
W sąsiedztwie znajdują się groble – miejsce odwiedzane przez zagorzałych wędkarzy. "Salt Lake" (Słone Jezioro) to z kolei przybrzeżny zbiornik, położony nad zatoką Akrotiri, zamieszkiwany przez miliony ptaków przylatujących tu na zimę. To także "punkt przesiadkowy" dla tych ptaków, które zmieniają kierunek lotu i podążają do miejsc o odpowiednim dla nich klimacie. Poza miastem, u podnóży gór Troodos w malowniczych wioskach życie toczy się niezakłóconym rytmem.

Agia Napa, Paralimni & Protaras


Miejsce to od lat przyciąga miłośników słońca i morza – dzięki złotym piaszczystym plażom. Jednocześnie jest to jeden z najważniejszych rolniczych obszarów na wyspie, z uprawami ziemniaków na czele.
Agia Napa, niegdyś mała rybacka wioska, szczyci się pięknym klasztorem zdobionym w stylu weneckim, z ośmiokątną fontanną. Nadaje ona charakteru i znaczenia wiosce, która urlopowiczom jest jednak lepiej znana z kolorowych sklepików, tawern, dyskotek i barów. W Małym Muzeum Morskim „Thalassa” można obejrzeć okazy dawnej i obecnej fauny, zamieszkującej wody wokół wyspy. Centralnym punktem miejscowości jest mały port pełen tawern, w których podawane są świeże ryby.
Zresztą życie w południowo-wschodnim zakątku wyspy generalnie obraca się wokół morza i wszystkich rodzajów sportów wodnych – od nurkowania z aparatem do lotów na paralotni za motorówką. Natomiast Protaras zasługuje na zainteresowanie dzięki wiatrakom i wspaniałym plażom. Z kolei Paralimni, to małe, czyste miasteczko, ukryte w głębi lądu. Tu również znajdziemy wiele tawern na świeżym powietrzu, słynących ze smacznej lokalnej kuchni.
Na przylądku Greko znajdziemy urocze plaże poprzecinane zatoczkami. Kontrastuje z nimi surowy krajobraz, co powoduje, że zachody słońca oglądane w tym miejscu pozostawiają niezapomniane wrażenia. W Sotira i okolicznych wioskach warto odwiedzić małe kościółki, przeważnie pochodzące z XIII lub XVI w. Natomiast wioska Liopetri znana jest z tradycyjnych, ręcznie wyplatanych koszy.

Góry Troodos


Łańcuch gór Troodos przecina zachodnią część Cypru. Latem oferuje chłód i odpoczynek od skwaru wybrzeża, zimą zaś możliwość uprawiania sportu. Słynne miejscowości turystyczne w Troodos kryją bizantyjskie klasztory, kościoły przylepione do górskich zboczy lub wtulone w doliny, a także malownicze górskie wioski, wzniesione na tarasowych górskich zboczach.

Nikozja


Nikozja jest położona w centrum wyspy. Jej bogata historia sięga epoki brązu. Stolicą wyspy jest dopiero od XI stulecia n.e. Lusignanie uczynili z niej cudowne miasto z Pałacem Królewskim i ponad 50 kościołami. Obecnie historia miasta i jego teraźniejszość stanowią doskonałą harmonię. W sercu miasta, wyznaczonym przez XVI wieczny Mur Wenecki, znajdują się muzea, zabytkowe kościoły i średniowieczne budynki, dzięki którym można poczuć atmosferę minionych lat. Obecnie Nikozja jest podzielona na dwie części. Nowa Nikozja rozwinęła się po drugiej stronie muru i stała się współczesnym centrum biznesowym i kulturalnym. Zaledwie kilka mil dalej można odnaleźć zachwycające i interesujące miejsca, zwłaszcza bizantyjskie kościoły i klasztory, wykopaliska archeologiczne oraz czarujące wioski.

10. Jak wygląda na Cyprze zima?
Zima na Cyprze jest bardzo łagodna, temperatura powietrza osiąga 18-20°C a liczba turystów jest mniejsza niż w sezonie letnim. Są to idealne warunki dla osób, które lubią bardziej kameralnie spędzić urlop. Ponadto w okresie zimowym, Cypr stanowi bazę dla piłkarskich zgrupowań szkoleniowych. Można również – o czym nie każdy wie – zjeżdżać na nartach. Od grudnia do marca trwa sezon narciarski i w górach Troodos działają 4 wyciągi, których nazwy pochodzą od imion greckich bogów.

11. Jakie są atrakcje turystyczne poza za plażami – możliwości spędzania czasu?
Choć Cypr kojarzy się przede wszystkim z najpopularniejszą formą wypoczynku tzw. „sun & sea” – czyli kąpieli w morzu i opalania się w południowym słońcu, to możliwości spędzenia udanych wakacji na Wyspie Afrodyty jest bez liku. Oto najciekawsze propozycje:

Aquaparki


Parki wodne na Cyprze to rozrywka i przyjemność zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na Cyprze wybudowano 5 parków wodnych: "Waterworld" w Agia Napie, "Wet Wild" w Limassol, Fasouri "Watermania" w Limassol, "Aphrodite" w Pafos i Protaras Fun Park. Parki wybudowane są pod gołym niebem i otwarte jedynie w sezonie letnim. Każdy z parków oferuje przeróżne, zaskakujące atrakcje. Park Fasouri Watermania przygotował m.in. rajdy pontonami i baseny ze sztuczną falą. Park "Waterworld" nawiązuje swym wystrojem do greckiej mitologii – odmęty Aeolosa, bryza Zefira, czy zenit Zeusa (zjeżdżalnia z 370 zakrętami) – oto niektóre z licznych atrakcji czekających na gości.

Rejsy promowe


Cypr stanowi doskonałą bazę wypadową do sąsiadujących krajów. Przez cały sezon organizowane są wycieczkowe rejsy do:

  • Izraela – po 5 latach zostały wznowione! Możliwość odwiedzenia Ziemi Świętej – miejsca spotkań milionów pielgrzymów z całego świata.
  • Syrii i Libanu – tam można zaczerpnąć łyk bliskowschodniego powietrza i zwiedzić najciekawsze miejsca tego regionu
  • Egiptu – zatłoczony targ w Kairze, piramidy w Gizie i tajemniczy Sfinks – każdy szanujący się turysta powinien to zobaczyć!
  • wyspy greckie – to świetna okazja by sprawdzić jak bliscy są sobie Cypryjczycy i Grecy, jak wiele ich łączy, ale też, jakie elementy kulturowe są nieco inne.

W wodzie i pod wodą


Cypr to raj dla miłośników żeglowania i windsurfingu. Przez cały rok przy pięknej, słonecznej pogodzie istnieje możliwość zakosztowania uroków wodnych atrakcji. Stolicą sportów wodnych jest Limassol, gdzie można znaleźć wypożyczalnie jachtów, desek windsurfingowych, czy nart wodnych. Jachty można wypożyczać na różne okresy czasowe (godziny, dni, tygodnie), a jest ich naprawdę szeroki wybór – od kilku- i kilkunastoosobowych aż po 80-osobowe katamarany. Wprawę w żeglowaniu można złapać w jednej ze szkółek żeglarsko-nawigacyjnych.
Cypryjskie ciepłe wody Morza Śródziemnego to również atrakcja dla nurków. Ponad 20 renomowanych centrów i szkół nurkowania rozsianych jest po całym Cyprze. A pod wodą czekają niepowtarzalne okazy flory i fauny (ukwiały, jeżowce, różnokolorowe ryby), słynny wrak promu Zenobia spoczywający nieopodal wybrzeży Larnaki, a w okolicach Agia Napa, Paralimni i Protaras znajdują się podwodne groty i jaskinie – nie lada gratka dla pasjonatów nurkowania.
Dla osób, które wolą pozostać suche i jednocześnie cieszyć zmysły kolorowym, niepowtarzalnym podwodnym światem Cypru proponujemy podwodne wyprawy „Sadko Submarine”. Zarówno dorośli jak i dzieci w komfortowych warunkach będą mogli odkryć podwodne uroki Cypru. Łódź schodzi na poziom 40 metrów p.p.m. Różnorodne gatunki ryb, z Barakudą na czele oraz wrak promu Zenobia, to atrakcje, jakie czekają na miłośników morskiej, podwodnej przygody.

Agroturystyka


Ostatnim hitem na Cyprze jest agroturystyka, która znacznie różni się od polskiej. Turyści mieszkają w cypryjskich wioskach, w domach budowanych tradycyjnym sposobem z kamienia. Domy takie wyposażone są w klimatyzację i najnowsze urządzenia, co sprawia, że turysta czuje pełen komfort. Agroturystyka cypryjska to podpatrywanie produkcji miejscowego wina lub sera halloumi, obiady w tradycyjnych tawernach i wtopienie się w życie wioski. Po kilku dniach turysta czuje się wręcz jednym z mieszkańców wioski.

Przyroda

Cypr jest wyspą o wspaniałej przyrodzie: od szczytu góry Olimp poprzez rozległe równiny, po wybrzeża. Napotkamy tu niezliczoną ilość pięknych dzikich kwiatów, zachwycających kolorami i różnorodnością. Drzewa, krzewy i inne rośliny czerpią witalne siły z promieni śródziemnomorskiego słońca przez okrągły rok.
Wyspa jest istnym rajem dla ornitologów. Wiele gatunków ptaków migrujących, dla których ten kraj staje się jedynie miejscem w podróży, przystankiem między Europą i Afryką sprawia, że na Cypr ściągają tłumnie uczeni i badacze ptasiej fauny. Ale nawet dla przeciętnego turysty, żyjącego na co dzień z dala od natury, różnorodność ptactwa na wyspie jest łatwo zauważalna i stanowi dodatkową atrakcję. Ze względu na wspaniały, przyjazny człowiekowi klimat i rzadko spotykane bogactwo krajobrazów, wyspa oferuje mnóstwo możliwości dla miłośników przyrody i uprawiania sportów. Wędkarstwo, kolarstwo górskie, piesze wycieczki, szybownictwo, golf, sporty wodne (nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing), to tylko kilka z wielu sposobów aktywnego wypoczynku, możliwych do uprawiania na Cyprze.
Poza tym Cypr jest wymarzonym miejscem dla fotografików, a także smakowitym kąskiem dla archeologów, gdyż z uwagi na bogatą, wielowiekową historię wiele jeszcze tajemnic leży głęboko w ziemi, czekając na odkrycie.

Turystyka pielgrzymkowa


Coraz częściej Cypr gości pielgrzymów z całego świata, wędrujących śladami wczesnego chrześcijaństwa. Na pątników czekają świątynie zarówno w dużych miastach (np. Kościół Św. Łazarza w Larnace), jak i klasztory ukryte w wioskach i górach Troodos (najsłynniejsze to Kykkos i Stavrovouni).
10 klasztorów znajdujących się w górach Troodos zostało wpisanych na listę UNESCO ze względu na unikalny charakter architektury czy znajdujących się wewnątrz fresków bizantyjskich.

12. Jakie plany na przyszłość?
Zdecydowane działania, silna kampania reklamowa, prezentacje tematyczne, uczestnictwo w największych krajowych Targach Turystycznych, poszerzanie bazy danych, prężna współpraca z mass-mediami, udzielanie informacji klientom indywidualnym – tak, by Cypr cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem, a liczba Polaków odwiedzających tę wyspę systematycznie powiększała się.


Istota marki

Dr Jacek KALL
Katedra Marketingu Produktu
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu

...»Wspólnotowe znaki towarowe łatwiej,

ale nie taniej
»


W obronie marki
Andrzej Malinowski
Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich


Marka to nie tylko znak towarowy, ale przede wszystkim - jeden z głównyc...»Transgraniczna ochrona znaków towarowych

Ewa Kacperek - radca prawny
Kancelaria SALANS


 
   
 
   
 
   
     
 EUROMARKA© Wszelkie prawa zastrzeżone. Warszawa 2004
EUROMARKA i wszystkie związane tytuły, logo i oznaczenia są znakami towarowymi - ZASTRZEŻONE - Warszawa 2004
Strona główna | Mapa strony

designed by VENTI

O konkursie | Laureaci | Laureaci | Fotogaleria | Fotogaleria | Relacje TV | Opinie i Gratulacje | Katalog Eurobrand | Warunki uczestnictwa | Kontakt | Patroni merytoryczni | Najwyższa Jakość
statystyka